top of page

Pałac w Wilanowie

Wnętrza

Wnętrza

Pałac w Wilanowie – zwany także Wilanowskim Pałacem Królewskim – to jedna z najcenniejszych rezydencji barokowych w Polsce. Zbudowany został w końcu XVII wieku jako letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Pałac przetrwał bez większych zniszczeń zabory i wojny, co czyni go wyjątkowym świadectwem dawnej świetności Rzeczypospolitej.

Budowę pałacu rozpoczęto w 1677 roku. Projekt architektoniczny opracował Augustyn Wincenty Locci, inspirując się francuskimi i włoskimi wzorcami pałacowymi. Po śmierci Jana III pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, m.in. należał do rodu Czartoryskich, Lubomirskich i Potockich. W XIX wieku stał się jednym z pierwszych muzeów w Polsce, udostępnionym publiczności przez Stanisława Kostkę Potockiego.

Pałac jest doskonałym przykładem połączenia sztuki europejskiego baroku z tradycją polskiego dworu szlacheckiego. Fasada frontowa ma charakter reprezentacyjny, z elementami klasycyzującymi, a skrzydła boczne otaczają dziedziniec w stylu honorowego cour d'honneur. Dekoracje elewacji i wnętrz nawiązują do mitologii, historii Polski oraz glorifikują postać Jana III Sobieskiego jako zwycięskiego wodza i opiekuna sztuk.

W pałacu zachowały się oryginalne wnętrza z XVII i XVIII wieku, w tym Galeria Portretowa Sobieskich, sypialnia królowej Marii Kazimiery, Gabinet Chiński i kaplica pałacowa. Ich wystrój łączy style baroku, rokoka i klasycyzmu, a wnętrza wypełniają meble, rzeźby i dzieła sztuki z epoki.

Pałac otoczony jest malowniczym parkiem o charakterze barokowym i krajobrazowym, z ogrodami włoskimi, francuskimi i angielskimi. Znajdują się tu pawilony, oranżeria, sztuczne ruiny oraz jezioro Wilanowskie, będące częścią naturalnego założenia wodnego.

Dziś pałac pełni funkcję muzeum, które prezentuje nie tylko historię Jana III Sobieskiego, ale także dzieje kolejnych właścicieli rezydencji oraz rozwój sztuki i kultury polskiej. Regularnie odbywają się tu wystawy czasowe, koncerty, rekonstrukcje historyczne i inne wydarzenia kulturalne.

Wydruk, oprawa prac, pliki zdjęć:

bottom of page