top of page

Zamek w Łańcucie

Wnętrza

Wnętrza

Wnętrza zamkowe w Łańcucie należą do najpiękniejszych w Polsce. Do najstarszych, które szczęśliwie przetrwały do naszych czasów, zaliczają się Wielka Sień, Sala pod Stropem oraz Sala pod Zodiakiem. Pochodzą one z lat 40. XVII wieku, jednak żadna z nich nie zachowała się w swojej pierwotnej formie.

Stosunkowo liczną grupę stanowią wnętrza powstałe w XVIII wieku. Najstarsze z nich, ozdobione na początku lat 80. XVIII wieku przez włoskiego malarza Vincenzo Brennę, to Apartament Brennowski na parterze, Pokój Pompejański na drugim piętrze oraz Apartament Chiński na pierwszym piętrze, w którym pierwotna polichromia została zachowana pod późniejszymi, wykonanymi około dwadzieścia lat później dekoracjami.

Z drugiej połowy lat 80. XVIII wieku pochodzą wnętrza zaprojektowane przez Szymona Bogumiła Zuga, takie jak Apartament Turecki i Sala Kolumnowa. Wspólnie z Janem Christianem Kamsetzerem Zug stworzył również Sypialnię Księżnej Marszałkowej oraz Salon Bouchera. Z tego samego okresu pochodzą także Salon Rokokowy i Galeria Rzeźb.

Najbardziej reprezentacyjne komnaty powstały około 1800 roku na pierwszym piętrze skrzydła zachodniego według projektów Chrystiana Piotra Aignera. Należą do nich klasycystyczna Sala Balowa oraz Wielka Jadalnia.

Na przełomie XIX i XX wieku zaaranżowano wiele interesujących wnętrz, z których większość przetrwała do dziś w niemal niezmienionej formie. Do najciekawszych należą m.in. Biblioteka, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz liczne pokoje kąpielowe.

Zamkowe wnętrza kryją liczne dzieła sztuki pochodzące zarówno z dawnych zbiorów łańcuckich, jak i z powojennych zakupów oraz depozytów z innych muzeów. Najstarsze eksponaty stanowią część kolekcji tworzonej jeszcze przez księżną marszałkową Lubomirską, która trafiła do Łańcuta w drugiej połowie XVIII wieku. Przedmioty te pełniły zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Część najcenniejszych obiektów z tej kolekcji można dziś podziwiać w Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kolejni właściciele z rodu Potockich systematycznie powiększali zbiory o nowe nabytki. Dziś w Łańcucie można zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin oraz imponujący księgozbiór.

Wydruk, oprawa prac, pliki zdjęć:

bottom of page